Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

Diş Hastanesi Tasarımı

Yaşadığımız alanın içerisinde ya da iş yerimiz ile ilgili yaptığımız dekorasyonlar her zaman bizlerin ilgisini çeken ve en dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. En güzeli olması için çok uğraşılan ve elimizden geleni yaptığımız dekorasyonlar bizlerin hayatında kolaylıklar ve göz zevkimizi tatmin etme konusunda en önde gelmektedir. Kişiden kişiye göre ve insanların bulunduğu ortama göre tasarımların şekli de değişebilmektedir. 
 
Bulunduğunuz ortama göre en güzel tasarımları yaparken başta yaratıcılığınızı kullanmalı ardından da yaptığınız tasarımların sizlere nasıl kolaylıklar sağlayacağını düşünmeniz gerekmektedir. Bu adımları izlediğiniz takdirde hem göz zevkinize uygun bir tasarım hem de bulunduğunuz ortamı kullanırken oldukça kolaylık yaşayabilirsiniz.
 
 
Diş Hastanesi Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
 
İlk olarak dekorasyona başlayacağımız yer, mekânın dış kapısı olmalıdır. İnsanları etkilemek ve çevreye karşı daha güzel gözükebilmek için en dıştan içe doğru tasarımlarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. En dışarıdaki kapınızdan başlayarak bir diş sembolü ya da dişçi tabelası asarak kendinizi insanlara karşı tanıtabilirsiniz. 
 
Diş kliniğinizin veya hastanenizin varsa logosunu köpeğinize koyabilir ya da sizleri temsil eden kelimeleri kapınıza yazdırabilirsiniz. Kapıdan içeri girdikten sonra içeride büyük bir boşluk varsa bunları büyük saksılı çiçekler sayesinde doldurabilirsiniz. Çiçekler hem ortama renk katacak hem de sizlere gelen hastaların negatif enerjisini alacaktır. Çiçeklerin yanı sıra hastane veya klinik kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi de ışıklandırmadır. 
 
Diş hastanesi tasarımı konusunda ortamın ışıklandırılması ne kadar iyi olursa insanların dikkatini de o denli çekersiniz. Kullanmış olduğunuz ortama ışık veren LED’ler, büyük avizeler ya da renkli spot ışıklar kullanabilirsiniz.
 
Hastaların kapıdan içeri girdikten sonra bekleme salonuna yönlendirildiği ve orada sıralarını bekledikleri için bu alanın dekorasyonu da oldukça önemlidir. Bekleme salonunda insanlar beklerken onların rahatlaması için bir takım eşyalar konulabilir. İnsanların rahatlaması ve evlenebilmesi için yumuşak koltuklar beyaz veya gri tonlarında iç açıcı renkler insanları rahatlatıcı veya ortamı yumuşatan müzikler, masanın üzerinde sizleri anlatan dergiler veya kitaplar, yapmış olduğunuz işleri gösteren resimler veya posterler, bekleme salonunda insanlar sıra beklerken izleyebileceği bir televizyon olabilir. 
 
Hastaların bekleme salonunda sıkılmadan sizleri beklerken temel ihtiyaçlarını giderebileceği bir ortamın olması gerekmektedir. Bunlar lavabo, su otomatları, sıcak içecek otomatları ya da yiyecek otomatları olabilir. Temel ihtiyaçların yanı sıra bekleme odasında priz, kablosuz internet ve küçük çocuklar için ufak bir oyun alanı tasarlanabilir. Aynı zamanda bekleme odasında yer alan duvarlarınıza eğlenceli bir o kadar da gösterişli tablolar asarak ortama sıcak bir hava katabilirsiniz. 
 
Poliklinik Dizaynı Nasıl Olmalıdır?
 
Sizler için gelen hastaların bekleme odasında kaliteli vakit geçirmesinin ardından geleceği yer sizin odanız olacaktır. Diş tedavisinin yapıldığı odanın oldukça kaliteli bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Alanın güzel bir şekilde kullanılması, hem sizlerin işlerinizde kolaylığa yol açacak hem de Çelik gelen hastaların endişelerini azaltacaktır. 
 
Diş hastanesi tasarımı konusunda sade bir ortam oluşturabilirsiniz. Bir köşeye eşyaların yer aldığı dolaplar ve çekmeceler, odanın ortasına hastanın muayene edildiği koltuk ve koltuğun yanında ise doktorun kullanacağı malzemeler bulunması gerekmektedir. 
 
Bekleme odasının ve girişte yer alan koridorun aydınlatılmasında ki önem, doktorun çalıştığı ortamda da aynı şekilde özenle yapılması gerekmektedir. Ortamın doğru ışıklandırılması hasta üzerinde oldukça etki bırakmaktadır. Beyaz bir ışıklandırma en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.
 
Odanın ışıklandırılması kadar içerisinde yer alan duvarların renklendirilmesi de bir o kadar önemlidir. Duvarların açık ve pozitif renklerle boyanması, polikliniğin içerisinde yani alan cam oranının artması, polikliniğin yüksekliği ve genişliğinin yeterli düzeyde olması, odanın içerisine gelen güneşin yeterli düzeyde olması ve hastane içerisinde yer alan diğer bölümlerden özenle ayrılmış olması gerekmektedir. Hasta mahremiyetine uygun bir oda tasarlanarak konforlu bir ortam sunulması gerekilmektedir.
 
 
Diş Hastanesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekilen Hususlar
 
Diş hastanesi tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan birkaçı şunlardır:
 
- Diş hastanesi tasarımı yapılırken, doktorun bulunduğu ve hastanın muayene edildiği polikliniğin yeteri düzeyde aydınlatılması ve kullanılmış olan malzemelerin son derece hijyenik olması gerekmektedir.
 
- Her hasta girip çıktığında odanın dezenfekte edilmiş olması ve temiz malzemelerin rafta yerini alması gerekmektedir. 
 
- Hasta muayenesi sırasında yapılan işlemler için geniş ve ferah bir ortam sunulmalı herhangi riskli alet, malzeme gibi hususlara taviz verilmemelidir.
 
- Hastalar üzerinde kullanılan tıbbi malzemelerin kesinlikle özenle ve ayrı bir yerde atık kutularında toplanılması gerekmektedir.
 
- Hastaneyi dekore ederken normal ürünler yerine anti bakteriyel malzemeler kullanılmalı mikrop veya hastalıklara dirençli ekipmanlar tercih edilmelidir.
 
Diş Hastanesi Tasarımında Farkındalık Yaratın
 
Pek çok insanın sıklıkla gitmiş olduğu dişçiler, hemen hemen günde yüzlerce hasta ile karşı karşıya gelmektedir. Bu durum hastaların ve çalışan kişilerin konforları açısından oldukça rahat olması gerektiğini gözler önüne sermektedir. 
 
Diş hastanesi tasarımı yaparken insanların eğlenebileceği ve diş doktoruna gelirken içerisinde bulundurduğu kötü hissi atması gerekmektedir. Diş hastanesi tasarımı yaparken koltuklarınızı diş görünümünde, duvarlarınıza dişleri anlatan posterlerle, hastaneye aydınlatmada kullanılan avizelerinizi diş görünümünde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra içeride bulunan diğer eşyalarınızı diş yerine kullanılan ekipmanlara benzetebilir ya da kartondan el yapımı pek çok eğlenceli oyuncaklar yapabilirsiniz.