Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

Güzel Ev Dekorasyon Önerileri

Hepimizin kişisel yaşam alanını yenileme fikri aklımızdan pek çok defa geçiyor. Bu konuda çoğumuz ev dekorasyon önerileri hakkında fazlaca araştırma yapıyoruz.
 
Bu yazımızda sizlere ev dekorasyon önerileri ile sade aksesuarlar, küçük dokunuşlar ve şık dekor ürünleriyle beraber evinizin havasına nasıl güzellikler katabileceğiniz hakkında fikirler vereceğiz. Evinizi nasıl kişisel dokunuşlar ile daha estetik hâle getirebileceğinizi kendi gözlerinizle görün.
 
Bitkiler İle Dekorasyon Önerileri
 
İnsan hayatını doğadan uzaklaştıran şehir hayatı, sürekli apartman dairelerinde kısıtlı kalan yaşantı, insanı tekrardan doğallığa ve doğaya yönlendirdi. Bu sebepten dolayı da insanın doğaya ve yeşilliğe olan ihtiyacı öne çıkan en büyük unsurlardan bir tanesi hâline geldi.
 
Özellikle son yıllarda kentsel hayat ve çevre kirliliği gibi beşeri faktörlerin artması sebebiyle değeri en çok artan ev dekor ürünlerinden biri ev bitkileri oldu.
 
Ev dekorasyon önerileri konusunda ise ev bitkileri gerek rahatlatıcı etkisi, gerekse hem ruhsal hem de fiziksel olarak insana iyi gelmesinden dolayı her zaman fazlasıyla talep gören dekorlar arasında yer aldı. Bu talep doğrultusunda, ev dekorasyon önerileri dendiği zaman akla artık sadece koltuk, halı, perde ve buna benzer şeyler gibi somutlaşmış kalıplar gelmiyor. Evinizi estetik hâle getirme planınız varsa bitkiler temel dekorasyon için size yardımcı olacaktır. 
 
 
Ahşap İle Dekorasyon Önerileri
 
Ahşap ev dekorasyon önerileri içinde, gerek doğal görüntüsü, gerekse ortama samimi bir hava kattığı için çoğunlukla tercih edilmeye başlandı. Verdiği doğal hava nedeniyle, özellikle son zamanlarda ahşap ev dekorasyon önerileri evin neredeyse her köşesinde kendine bir yer edinebilmektedir.
 
Abajur, sehpa, komodin olarak ya da yeni yeni popüler olan ahşap mutfak tezgâhında bile tercih edilir konuma geldi. Bu durumdan sebep, evin çoğu yerinde ahşaba rastlamak doğal bir hâl aldı. Ahşap ev bitkilerinde olduğu gibi ev dekorunda da önemli bir yer aldı.
 
Dekor Ayna Modelleri İle Dekorasyon Önerileri
 
Ayna her evin vazgeçilmez parçalarından biridir. Aynanın ev dekorasyonunda yeri hep olmuştur ve her zaman tercih edilen bir dekorasyon ürünü olarak yer edinmiştir.
 
Ayna yansıtıcı görevi gören bir araç olduğu için, ev içinde yatak odalarında, banyolarda, salonlarda ve birçok yerde neredeyse evin her köşesinde aynaya rastlamak söz konusu hâle geldi. Bunun bazı sebepleri ise aynanın evi daha geniş ve konforlu göstermesi ya da ev ortamına sıcak ayrıca ferah bir hava katmasından dolayı, ev dekorasyon önerileri adı altında çokça önemli bir yer edindi.
 
Dekoratif Ürünler İle Dekorasyon Önerileri
 
Dekoratif ürünlerden ev dekorasyon önerileri vermek gerekirse, bunun içine birçok şeyi dâhil edebiliriz. Evimizde bulunan vazodan, kapı paspasına kadar ya da masa saatinden, tabloya kadar, eğer güzel bir ev dekorasyonumuz olsun istiyorsak bütün dekoratif ürünlerin birbiriyle örtüşmesi gerekir.
 
Genelde bu dekor ürünlerinin renklerinin, boyutlarının, şekillerinin bile uyumlu olması hakkında bilgilendirmelerde bulunabiliriz. Örnek vermek gerekirse salon halısı ve orta sehpanın birbiriyle uyumu çok önemlidir. Ya da televizyon ünitesine yerleştirdiğimiz süslerin ünite ile uyumu önemlidir. Her şey ya birbirini tamamlamalı ya da tam anlamıyla zıt olmalıdır. 
 
Aydınlatma İle Ev Dekorasyon Önerileri
 
Evinizdeki yaşam alanlarınızın düzenini oluştururken, ne kadar geri planda kalsa da aydınlatma aslında ev tasarım ve dekorasyonları için çok büyük bir önem taşımaktadır.
 
Işıklandırmanın kalitesi mekânların ortaya çıkmasında en önemli faktörlerden biridir. Evinizde tercih ettiğiniz farklı dekorasyon model ve tarzlarına göre farklı aydınlatma stilleri seçerseniz, odalarınızda yaratmak istediğiniz atmosferi oluşturursunuz. 
 
Sarı ışık ortamda sakin ve huzurlu bir hava yarattığı için çoğunlukla ev ortamlarında tercih edilmektedir. Beyaz ışık ise canlı ve enerjik ortam yarattığı için genelde iş yerlerinde tercih edilebilir. Bunların yanı sıra kısık ışıklarla loş ve dinlendirici yaşam alanları da yaratabilirken, odalarınızı daha hareketli ve huzurlu bir ortama dönüştürebilmeniz mümkün. 
 
Odalarda odanın havasına aykırı olmayacak şekilde ona uygun sade ama gösterişli avizeler kullanırken, modern evlerde daha yaratıcı ve sıra dışı tasarımlar kullanmanız gerekir. Başta da dediğimiz gibi, aydınlatma aslında her ne kadar geri planda kalsa da bir evi oluşturan, o eve renk ve canlılık katan asıl unsur aydınlatmadır denebilir.
 
 
Duvar Kâğıdı İle Dekorasyon Önerileri
 
Evinize yeni bir soluk, yeni bir renk getirmek için odalarınızı istediğiniz şekil, renk ve ebatta duvar kâğıtları ile süslemeniz veya kaplamanız mümkündür. Bunun yanında odanızda ekstra olarak resimli duvar kâğıtları kullanarak istenilen ortamı, yani kendi hayal dünyanızı yaratabilir ve buna bağlı olarak istediğiniz alanı kendinize kurabilirsiniz. 
 
Pencere Önü İle Dekorasyon Önerileri
 
Bir evdeki en önemli yer, balkon ya da pencere kenarları olabilmektedir. Pencere önünde umutla hayallerimize dalarken bu hayal dünyamızın güzelliklerinden pencere önünün de faydalanmasını sağlayabilirsiniz.
 
Pencere önünü istediğimiz renk çiçekler, saksılarla doldurabilir, istediğiniz kitaplarınızı, yastıklarınızı oraya dekore edebilirsiniz. Orada kendi dünyanızı yeşertebilir ya da elinize bir fincan kahvenizi alıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.
 
Koltuk Şalı ile Dekorasyon Fikirleri 
 
Ev Dekorasyonu önerileri verdiğimiz bu yazımızda, bir diğer önerimiz koltuk şalları. Koltuk şalının evinize, özellikle salon kısmına farklı bir hava kattığı kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle son zamanlarda çoğalan renk ve desen seçeneklerinden dolayı, son zamanlarda popülerliği artan objelerden biri hâline geldi. 
 
Artık insanlar, koltuklarının üzerinde kendilerine farklı bir atmosfer ve farklı bir hava yaratıyor. Ev dekorunda bir farklılık isterseniz, sizde koltuklarınızın üzerine istediğiniz desen ya da renkte bir koltuk şalı alıp, koltuğun kolçağına, sırt kısmına ya da oturduğunuz kısma koltuk şalından değişik şekillerde sererek evinize canlılık ve farklılık katabilirsiniz.