Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

İÇ MİMARİ STİLLER ve KONSEPTLER

İç mimarlık konsept ve stilleri hakkında detaylı olarak konuyu anlattık. Beğendiğiniz stilleri bize bildirerek tasarımlarınızı gerçekleştirebiliriz.

Modern, endüstriyel, salaş şık… ve sıralama uzayıp gidiyor. Müşterilerimizin çoğunun karşılaştığı önemli bir zorluk, kişisel iç tasarım tarzlarını tanımlama ve tanımlama konusunda anlayış veya cümle eksikliğidir. Çok sayıda benzersiz tasarım stiliyle, hangi stilin sizin için en uygun olduğunu çözmek yorucu olabilir. Bazı insanlar , ideal görünümlerini oluşturmak için çeşitli stilleri birleştirmekten de hoşlanıyor.

Bir iç tasarım projesi için iyi bir başlangıç ​​noktası, stillerin her biri ve birbirinden nasıl farklı oldukları hakkında bilgilendirici listemizi oluşturduk.

1. MODERN İÇ MİMARİ STİLİ

Modern, tipik olarak düz, net çizgilere sahip, basit renklerle ve metal,cam ve çelik gibi içerebilen malzemelerin kullanımına sahip bir evi ifade eden geniş bir tasarım terimidir.

Modern tasarım, mobilya ve aksesuar dahil her öğede bir sadelik duygusu yaratır. Modern stili tanımlamak için yaygın olarak kullanılan kelimeler şık ve modern terimleridir. Bu stilde çok fazla dağınıklık veya aksesuar yoktur. Her şey düzenlidir.

 

2. ÇAĞDAŞ İÇ MİMARİ STİLİ

Modern stil ve çağdaş stil, sıklıkla birbirinin yerine kullanılan iki stildir birbiriyle karıştırmamak gerekiyor. Çağdaş, modernden farklıdır çünkü tasarımı bu dönemde ve şimdiye göre tanımlamaktadır.

Modern stil ve çağdaş stil tasarım stillerini ayıran temel fark, modern stilin 20. yüzyılda başlayan çok katı bir tasarım yorumu olmasıdır. Öte yandan çağdaş, daha akışkandır ve belirli bir stile daha az bağlılıkla güncel tasarım duygusunu temsil eder. Örneğin, çağdaş tarz kıvrımlı çizgiler içerebilir, modern tasarım kesinlikle bunu içermez. 

3. MİNİMALİST İÇ MİMARİ STİLİ

Minimalist konsept stili, özellikle Avustralya'da burada popüler olan konsepttir. Modern tasarım kavramlarını alır ve onları daha da basitleştirerek bir tasarım ortaya koyar

Renk kartelasında nötr ve havadardır; mobilyalar çok basit ve moderndir ve aksesuarlarda veya dekorlarda hiçbir şey aşırı veya gösterişli değildir.

Minimalizm stili , nihayetinde bir işlevsellik duygusu ve basit ultra temiz çizgilerle tanımlanır.

4. ENDÜSTRİYEL

Adından da anlaşılacağı gibi endüstriyel tarz, bir depodan veya kentsel bir çatı katından ilham alabilir.Öğelerin çoğunda bitmemiş bir hamlık hissi var ve açıkta kalan tuğla, kanal işleri ve ahşabı görmek alışılmadık bir durum değil. Endüstriyel tasarım temasına sahip ikonik bir ev, eski bir endüstriyel binadan yenilenmiş bir çatı katı olacaktır.

Seyrek mobilyalarla yüksek tavanlar, eski ahşap ve sarkan metal aydınlatma armatürleri düşünün. Ahşap ve metallerin birincil malzemelerinden türetilen başka türlü nötr bir renk şemasına bir çizgi renk eklemek için muhtemelen bir veya iki parça soyut sanat veya fotoğraf olabilir. Bunların en büyük örnekleri günümüzde AVM ve büyük ölçekli mekanların tavanlarında bulunan görünen tesisat hatlarıdır.

5. YÜZYIL ORTASI MODERN STİLİ

Yüzyıl ortası modernliği, 1900'lerin ortalarındaki tasarım stiline, özellikle 1950'ler ve 60'lara bir geri dönüş. Orta Yüzyıl Modern Tasarımında retro bir nostalji ve ayrıca minimalizmin bazı unsurları var. Yüzyıl ortası tasarımının ana teması işlevsellik veya "telaşsızlık" idi. Ayrıştırılmış formlara, "yumurta şeklinde" sandalye gibi doğal veya organik şekillere, kullanımı kolay çağdaş tasarım ve basit imalatlara vurgu yapıyor. Herhangi bir iç mekanı kolayca tamamlar ve ayrıca içerden dışarıya sorunsuz geçişlerde yardımcı olur.

6. İSKANDİNAV

İskandinav tasarımı, İskandinav ülkelerinde sergilenen yaşam basitliğine saygı gösterir. İskandinav mobilya tasarımları, sade ve abartısız olmasına rağmen, genellikle bir sanat eseri gibi görünür. Mobilyalarda işlevsellik ve heykelsi bir etkiye sahip bazı ilginç çizgiler vardır.

Diğer ortak özellikler arasında tamamen beyaz renk paletleri ve form kalıplanmış ahşap, parlak plastikler ve alüminyum, çelik ve geniş tahta döşeme gibi doğal unsurların dahil edilmesi yer alır. Renk patlamaları varsa, genellikle sanat kullanımından, doğal örtü veya kürklerden veya tek bir mobilya parçasından gelir.

Geniş, doğal aydınlatma, daha az aksesuar ve işlevsel mobilyalar İskandinav tasarımlarını karakterize ediyor.

7. GELENEKSEL STİL

Geleneksel tasarım stili, klasik detaylar, gösterişli mobilyalar ve bol miktarda aksesuar sunar. Avrupa toplumunun duyarlılıklarına dayanır.

Geleneksel evler genellikle koyu, cilalı ahşap, zengin renk paletleri ve çeşitli dokular ve eğimli çizgiler içerir. Mobilyalar, çeşitli desenler ve dokular içerebilen kadife, ipek ve brokar gibi ayrıntılı ve süslü detaylara ve kumaşlara sahiptir.

Çoğu geleneksel tasarımlarda derinlik, katman ve boyutluluk olmaktadır.

8. GEÇİŞ STİLİ

Geçiş, çok popüler bir stildir, çünkü hem geleneksel hem de modern tasarımdan ödünç alır, bir stil açısından "çok fazla" olmayan bir alanı kolaylaştırır. Çekici ve beklenmedik bir denge duygusu var.

Geçiş tasarımı, çelik ve cam gibi modern malzemeleri içerebilir ve daha sonra bunları pelüş mobilyalarla birleştirebilir.

Geçiş tasarımı, aynı zamanda, hem şık hem şık hem de sıcak ve davetkar hissetmeyi başaran sakinleştirici ve rahat bir alan yaratan nispeten nötr renk paletleri içerir.

9. FRANSIZ COUNTRY STİLİ

Yıpranmış ve dekoratif ahşap mobilyalar gibi sıcak, toprak renkleri de Fransız Country tasarım stilinin göstergesidir. Tarzın kapsayıcı bir çiftlik evi ilhamı var.

Fransız Country tasarımı kırmızı, sarı veya altının yumuşak ve sıcak tonlarını ve taş ve tuğla gibi doğal malzemeleri içerebilir. Fransız Country tasarımı, süslü porselen tabak koleksiyonlarını ve ağır çarşafları ve yatak örtülerini içerebilir.

10. BOHEM

Bohem, ev tasarımı ve moda için popüler bir stildir. Kalbinizin arzusunu takip etmek dışında, küçük kurallarla tasasız bir yaşam tarzını yansıtır.

Bohem evleri, eski mobilyalar ve aydınlatma armatürlerini, dünyadan ilham alan tekstiller ve kilimler, koleksiyon sergileri ve bit pazarları ve kişinin seyahatleri dahil çok çeşitli kaynaklarda bulunan öğeleri içerebilir.

Bohem tarzını birleştirirken yer yastıklarını ve rahat oturma alanlarını görmek nadir değildir. Bu eklektik tarz, aşınmış bir halı ve orta yüzyıldan kalma bir sandalye ile eşleştirilmiş ultra glam bir avize içerebilir. Bohem tarzı içinde, sevdiğin kadar her şeyin gittiği bir bırakınız yapsınlar tavrı var.

11. RUSTİK

Rustik tasarım, ahşap ve taş dahil olmak üzere ham ve genellikle bitmemiş unsurlar kullanılarak doğal ilhamdan alınmıştır.

Rustik tasarım, ahşap kirişlerle süslenmiş tonozlu tavanlar veya geri kazanılmış ahşap zeminler gibi özellikler içerebilen tasarım ve mimari detaylardan gelen sıcaklığı taklit eden dış mekan aksesuarları içerebilir.

Pek çok tasarım artık rustik tasarımı daha modern mobilyalar ve aksesuarlarla birleştiriyor.

Tasarım temellerinin ve stillerinin ilkel bir şekilde anlaşılması, kişisel tasarım ideallerinizi sağlamlaştırmada çok yardımcı olabilir. Farklı iç tasarım stillerini belirleme yeteneği, gelecekteki evinizin ilham verici vizyonlarını oluşturmanıza ve kişisel estetiğinizi inşa etmek için bir çerçeve sağlamanıza yardımcı olacaktır.  Sizde bu stillerden beğendiklerinizi bize bildirebilir, iç mimarlarımızdan destek alabilirsiniz. İç mimar