Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

İç Mimarlık Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

İç mimarlık hakkında bilgi edinebileceğiniz güzel bir konu derledik.İç mimarlık mesleğiyle ilgili sorularınızı yanıtlamak istedik.Bir çok iç mimar maaş,müşteri,fiyatlandırma gibi araştırmalarını sürdürdüğü için bilmeniz geren 10 şey hakkında umarım açıklayıcı olmuşuzdur.
 
 
Bir iç mimar birçok işleve hizmet etmelidir. Bu sizin için doğru rol mü? 
Her zaman iç mimar zevkinize övgü alıyor musunuz? Oda dekorasyonunu ve mobilya düzenlemeyi sever misiniz? Bu sorulara evet yanıtı verdiyseniz, belki de iç mimarlık alanında  kariyer sizin için doğru olabilir.
Hayatınızı değiştiren iç mimarlık kariyer seçimi yapmadan önce, tasarım dünyası hakkında muhakkak bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. İç mimarlar her gün zorluklarla karşılaşıyor ; Bunlardan bazıları size hitap etmeyebilir, diğerleri ise sizi heyecanlandırabilir ve hiç mümkün olmadığını düşündüğünüz bir kariyere kapı açabilirler.
İç mimarlık hakkında bilmeniz gereken10 şeyi öğrenmek için lütfen okumaya devam edin.
 
İç mimarlar renk, tekstil ve mekansal düzenlemeleri hakkında tecrübelidir.
 
 
1. Dekoratörlük ve İç mimarlık Arasında Bir Fark Var
 
İç mimar ve dekoratör arasındaki fark nedir? Tek Sözcükle : tahsil
Herkes bir iç dekoratör olabilir. Renkler , kumaşlar ve tekstil ürünleri ile oynamayı seven biri , sadece kartvizit yazdırarak ve müşterilere kendilerini tanıtarak dekoratör olabilir. Bu kötü bir şey değildir, ancak tahsil durumu da çok önemlidir.
Öte yandan, bir iç mimar akredite edilmiş bir eğitime sahip olmalıdır; ön lisans veya lisans derecesi iç mimar alanında çalışmak için bir zorunluluktur . Bir eğitim almak mı yoksa hemen dekorasyon dünyasına atılmak mı istiyorsunuz? İç mimarlığın sizin için uygun olup olmadığını görmek için lütfen okumaya devam edin.
 
İç mimar olmak için iç görü ve yeteneğe sahip misiniz? 
 
2. Tasarım için ustalığa sahip olmak gereklidir.
 
İç mimar olmak için renk , mekansal düzenlemeler, mimari ve tekstil için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmanız gerekir . Evinizi dekore etmekten ve dekorunuzda birçok övgüden hoşlanıyor musunuz? Bu mutlaka bir iç mimar olmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak kesinlikle iyi bir işarettir.
Başarılı bir kariyer için ilk adım hayalinizi takip etmektir. Sonuçta, sevdiğiniz bir şeyi yapmak asla iş gibi hissettirmeyecektir.
 
İç tasarımda kumaş ve boya renk örneklerine bakmaktan daha fazlası var.
 
 
3. İç Mimarlıkta  Kumaş Seçimi ve Renk çok Eğlenceli 
 
Kumaşlar, mobilyalar ve renkler iç mekan tasarımında büyük bir rol oynayabilirken, iç mekan tasarımcılarının ihtiyaç duyduğu, birçoğu daha az eğlenceli ve daha çok iş gibi görünen birçok başka görev vardır.
İç mimarların tasarım tarihi, binaların yapısal bütünlük,ergonomi, kavram, etik, psikoloji, CAD destekli çizim ve çok daha fazla konuda eğitilmesi gerekir .
İç mimarların çok başarılı olması bekleniyor, değil mi? Bunun için geniş beceri yelpazesi gereklidir, çünkü iç mimarlar sadece ev sahipleriyle değil, aynı zamanda inşaatçılar, mimarlar, devlet kurumları ve işletme sahipleri ile de çalışır. Başarılı bir iç mimar olabilmek için, eğitimli ve bakış açınızın yüksek olması gereklidir..
 
Eğitimli iç mimarlar en fazla parayı kazanma eğiliminde olurlar.
 
4. İç mimarlık maaşı sandığınız kadar yüksek olmayacak !
 
Bana paradan bahset! Sonuçta, böylesine geniş bir eğitime sahip bir kişi  iyi para almalıdır.Bence bu değişir. İstatistikler  , Türkiye’de yeni bir iç mimarın ortalama maaşının yılda 36.000 TL olduğunu gösteriyor.
Tabii ki, bu eğitim, yer, iş deneyimi ve şirketin büyüklüğü gibi birçok faktöre bağlı bir durumdur.. Bir mobilya firmasında çalışan bir iç mimar büyük olasılıkla üst düzey bir mimarlık firması için çalışan bir iç mimardan daha az kazanacaktır.
Esasen, mümkün olduğunca fazla işe maruz kalma ve tecrübe kazanarak ödeme miktarınızı belirleyebilirsiniz. İç Mimarlık, yapı yönetmelikleri, yasaları ve yapısal tasarım alanlarında eğitim almış bir kişi, finansal açıdan daha da başarılı olacaktır.
 
Bir iç mimar olarak farklı karakterdeki kişilerle uğraşacağınızı unutmayın.
5. Kontrolün Sizde Olması Gerekiyor
 
İç mimarlardan deneyimlerini paylaşmalarını isteyin ve kesinlikle geçmiş müşterilerin bazı korku hikayelerini ilişkilendirecekler. İnsanlar, özellikle evlerine gelince, titiz. Bazı müşterilerin akıllarında net hedefleri olsa da, diğerleri sadece nihai üründen nefret ettiklerini ve işinizden memnun olmadıklarını keşfetmek istediklerini bildiklerini düşünebilirler .
Başarılı bir iç mekan tasarımcısı sakin ve radikal kararlarla müşterileri tasarım seçeneklerinin tam kontrolünde olduklarını hissetiren, olumlu bir sonuca yönlendirebilen biridir. İç mimarlar tasarım kararlarını ve müşterilerinin isteklerini sürekli olarak dengelemelidir.
 
Projelerinizi sergileyen bir portföy , çıkış işlerinin anahtar kelimesidir.
 
6. İç mimarlık Portföyü Geliştirmeniz Lazım
 
Bir resim bin kelime söyler ve bir içmimarın portföyü söz konusu olduğunda bu kesinlikle doğrudur .Gün boyunca renkler ve tekstil hakkında konuşabilirsiniz, ancak tasarımlarınızı ve projelerinizi sergileyen olağanüstü bir portföyünüz yoksa, başarılarınız çok çok az olacaktır.
Okuldan yeni çıkıyorsanız ve iş piyasasında yeniyseniz, hizmetlerinizi ücretsiz olarak veya indirimli olarak sunmanız gerekebilir. Bu muhtemelen bir portföy başlatmanın en iyi yoludur; aynı zamanda yerel satıcıları ve tedarikçileri tanımanın ve gelecekteki projeler için bir ilişki geliştirmenin harika bir yoludur.
Herkes en alttan başlar. Biraz çaba, deneyim ve uygun pazarlama ile iç tasarım alanında başarılı bir güç olabilirsiniz.
 
Tasarım dünyasında rekabet şiddetlidir, bu yüzden tüm trendleri takip etmelisiniz. 
 
7. İç Mimarlıkta Rekabet Yoğun
 
İç tasarım rekabetçi bir iştir. Başarının anahtarı kendinizi farketmektir. Yukarıda belirtildiği gibi, inanılmaz bir tasarımcı portföyü işlerinizi kesinlikle yapmanıza yardımcı olacaktır.
Bir diğer önemli faktör kapsamlı bir eğitim almaktır. Ne kadar çok bilirsen, o kadar iyi olursun. Nüfus artışı, yaşlılar için tasarım, modern mimari ve yeşil tasarım gibi gelecekteki eğilimlere bakmayı düşünün; tasarımın bu özel alanlarında eğitim size iş piyasasında üstünlük sağlayacaktır.
Freshome gibi tasarım yayınlarını ve web sitelerini okuyarak, diğer tasarımcılarla iletişim kurarak ve bir mentoru takip ederek tasarım trendlerini takip etmek de iyi bir fikirdir. Rekabet yüksek olduğunda, fark edilmek ve zirveye çıkmak için çok çalışmanız gerekir.
 
İç mimarlar sanal oda planlama araçları sayesinde uzaktan çalışabilirler. 
 
8. 3 boyutlu tasarımlar düşük bütçeyle sunun
 
İnsanlar bir iç tasarımcı tuttuğunda, dünyanın herhangi bir yerinde gerçekten işe alabileceklerinin farkında olmayabilirler. Evet, iç mimarlar da uzaktan çalışabilir! Tasarım yazılımı gibi teknolojik yenilikler sayesinde iç mimarlar yepyeni bir sanal tasarım dünyasını keşfediyorlar.
Her ne kadar zor olsada müşteriye ücretsiz birkaç özel 3 boyutlu tasarım sunmak daha olumlu olarak geri dönüş sağlayacaktır.Aynı işi daha uygun fiyatlar da yapmak zamanla size itibar kazandıracağı gibi kariyerinizde daha da yükselme şansı sunacaktır.
 
İç mimarlar yerel sıhhi tesisat ve elektrik alanında bilgi sahibi olmalıdır. 
iç mimar
 
9. İç mimarlar Yasaları bilmelidir.
.
Bu, iç mimarların eğitimden kaçınmayı ve dekoratörler olmayı seçebileceği, böylece bina kodlarını ve yerel yasaları öğrenmenin bazılarından kaçınabileceği yerdir.
Bazı detaylar kesinlikle sıkıcı olabilir, ancak iç mimarlar için bilgi gerektirirler. Sıhhi tesisat , elektrik ve yük taşıyan duvarları öğrenmek sizi heyecanlandırmayabilir, ancak gereklidir. Bu tür şeylere ayak uydurmak, iç mimara dekoratörlerin sahip olmadığı bir avantaj sağlar.
Bu Fikri Topla 
Tasarımcılar, stil seçenekleri kendileriyle uyuşmayabilecek müşterilerle çalışmak zorundadır. 
 
10.Kendi Tarzınız Hakkında Değil, Onların Tarzı Hakkında Çalışın…
 
İç mimarlar müşterilerine çok çeşitli tasarım stilleri sunabilirken, hangi stilin kendilerine en uygun olduğunu seçmenin müşterilere bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir.
İç mimarlar eğitimli ve iyi bir zevke sahip olmaları, seçimlerini müşterileri için üstün kılmaz. İç mimarın işi, çeşitli tarzlar sunmak ve müşteriyi sorumlu hissetmek için müşteriyi doğru tasarım seçimine yönlendirmektir.
Örneğin, yıllarca iç mimar olarak çalışabilir ve asla kişisel zevklerinize uygun bir ev tasarlayamazsınız. Her şey müşterinin tarzı ile ilgili bir durumdur.
İç mimar olmanın tüm artılarını ve eksilerini okuduktan sonra, takip etmek istediğiniz bir şey olduğunu düşündünüz mü ? İç mimarlığı bir kariyer olarak görüyorsanız, yukarıda belirtilen 10 şeyin hepsini unutmayın. İç mimarlık rekabetçi olabilir, ancak biraz sıkı çalışma ve yıldız portföyü ile başarılı bir iç mimar olabilirsiniz.