Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

İç mimarlık nasıl meslek ?

      İç mimarlık nasıl bir meslek diye soruyorsanız sadece bir meslek grubu değildir.Para kazanmak için iç mimarlığı seçenler asla hedefledikleri noktaya ulaşamazlar. Türkiye şartlarında sizi müteahhitlerden  ayıran en temel özellik sanatçı kimliğinizdir.İç mimar olmak için içinizde bu meslekle bütünleşmeniz ve sevmeniz gerekir.Varsayalım 2 tip iç mimar var. Bunlardan biri ekonomik kaygılarla İş yaparken diğeri sevdiği için iş yapıyor.Birinci iç mimar kısa vadede para kazanırken ikinci iç mimar sevdiği için güzel mekanlar yapıyor. Belki başlarda ekonomik koşullardan pek kazanamasa da uzun vadede inanın çok güzel yerlere gelecektir.Burada önemli olan ne kadar ciddiyetle işinizi yaptığınızdır.Kendinizi bu meslekle ilgili her konuda yetiştirmeniz gerekiyor. Öncelikle iç mimarlık çoğu meslek grubunun liderliğini yapan bir alandır. Bunlara Mobilya ve ince İnşaat gibi alt meslekler örnek verilebilir.

     İç mimarlık bölümüne yerleşen öğrenciler için tavsiyelerim şunlardır.Dersler içerisinde kafa boğmak yerine kendinize hayaler kurup derslerinizi bu şekilde minimalize ederek normal yaşam içerisinde üzerine eğilerek başarıya ulaşmanız daha faydalı olacaktır. Kendinize güvenin sorumluluk almaktan asla korkmayın.Bir hedef belirleyin Küçük adımlar olsa bile inan zamanla nerelere geldiğinize siz bile şaşıracaksınız. Daima engellerle karşılaşacaksınız işte iç mimarlık sabır isteyen bir meslek zaten engel varsa doğru yoldasınız demektir.

     İç mimarlık öğrencisiyseniz eğer bu mesleği okurken pek sosyal aktiviteleriniz olmayacak çünkü ezbere dayalı bir eğitim yok.Derslerin çoğunluğu teori üzerine uygulamalı olarak ilerlemektedir.Elinizde 1 metreden uzun T cetveli ile gezeceksiniz.Size bu meslekte en yardımcı olacak şey ise mantığınız ve hayalleriniz eğer ikisini bir araya getirirseniz inanın siz bile bunlara şaşıracaksınız.Projelerinizi yaparken bunları sanal olarak değil real olarak yapmanız ‘ işte bu! ’ dedirtecek cümleler kurdurtacak size bunu biraz daha açarsak eğer her projenizde konsept oluşturun ve tasarımlarınızı bu terimle geliştirin.Daha öncede bloğumuzda var olan konsept tasarım nedir başlığımızı inceleyebilirsiniz.Bol bol eskiz çalışmaları yapın.Kesinlikle Autocad gibi programlar üzerinden proje geliştirmeye kalkmayın ciddi oranlarda veriminiz düşer.Proje çizerken sizi mutlu edecek müzik vb. şeylerle daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.Kitap okuyun sinemaya gidin farklı insanlar tanıyın.Empati kurmaya özen gösterin.Fikirler üretin bunları paylaşın bol bol eleştiri alın bu eleştirileri toplayıp bir akıl süzgecinden geçirin. 

     

      Asla yılmayın inanın işin en zor kısmı başlamak gerisi çorap söküğü gibi geliyor.Detaycı olun mantıklı işler yapın yaptığınız her şeyin bir anlamı olsun.Şiir yazın çünkü size doğal bir ritim katar. Bunu hayatınıza yansıtın…