Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

İç Mimarlık Ofisi

İç mimarlık firmaları ve ofisleri hakkında bilmeniz gerekenler...

 

       İç mimarlık bölümünden başarıyla mezun iç mimar tarafından özel sektörde ticari faaliyet yürütülen mekanlardır. Proje,uygulama ve danışmanlık hizmeti sunan iç mimarlık ofisleri müşterilerine kendi konseptlerine bağlı olarak tasarım sunmanın yanında işin uygulamasında da takip süreçlerinde planlı olarak çalışmaktadır. Ülkemizde son yıllarda refah seviyesinin de yükselmesiyle beraber otel,cafe,ev ve restaurant gibi iç mekanlarda insanların görsel zevklerine uygun tasarımlar giderek artmaya başlamıştır.Bu işler için iç mimar mekanda işlev,estetik ve uygunluk terimlerini esas kılarak tasarımlar oluşturur.

       Bildiğiniz üzere insanlar önce görünüme bakarlar.Psikolojik açıdan her daim görüntü insan aklında daha kalıcı olmaktadır. İç mimarlık mesleğide mekanlara önce bir kimlik sonra bir gerçeklik katmaktadır. Uygulama yapılacak alanda rölöve alındıktan hemen sonra eskiz çalışmaları yapılır.Bundan önce uygulama yapılacak mekanın sahibi ve o mekanda bulunacak insanların karakter yapısını,hobilerini,uygulama yapılacak mekanın işleyişini bilgi edinen iç mimar bunu tek bir kelimeye indirgeyerek bu amaç doğrultusunda konsept tasarım oluşturmaktadır. Cam Fabrikası için tasarım oluşturacak bir iç mimar camın yapısıyla ilgili konsept terimleri geliştirir örneğin camın kırılgan çizgisi ya da şeffaf oluşu bu terimlerle mekan işlenebilir.

      Tasarım konusu başlı başına planlı bir işdir.Kurallı ya da kuralsız farketmeksizin iç mimarlık ofislerinde müşteriye yönelik belirlenen konsep terimiyle ilgili çizgiler kağıtlara işlenerek bir yol haritası çizilir.Belli aşamalarda danışıklı olarak ilerler.Süreç esnasında renk doku gibi detaylar biçimlendirilir.Her renk her tasarımda uyumlu olmayacağı gibi bunu dikkatle baştan düşünerek belirlemekte fayda vardır.Çünkü insanlar farklı olanı sever lakin bildiğinden bir parçada olsun ister.Her insanın kendi beğenisi en iyisidir.Empati edinerek bu konuyla ilgili süreçler iç mimar tarafından ince ince işlenir. Kimi insanlar siyahı sever kimi insan beyazı burada ticari kaygıdan çok sanat ön planda tutulmalıdır.Ev için yapılacak bir tasarım müşteriyi ilgilendirirken ticari mekanlar için acaba daha fazla nasıl kazanırım sorusuyla ilgilidir. İç Mimarı farklı kılan da nerde nasıl iş yapmasını bilen bir insan olmasıdır.Unutmayın İç Mimarlık detay işidir.Detaysız herşey basit ve sıradandır…