Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

Otel Mobilyası

"Otel mobilyası üreten firmalar"-Otel Mobilyası, Mobilya sektörünün pazarda büyük söz sahibi olduğu algoritmaların bir bütün halinde ele alınarak Turizm sektörüne doğrudan entegreli bir uyum içerisinde eş güdümlü çalışma prensibine sahip mekanizma şeklinde düşünülebilir.
Otel Mobilyası, Mobilya sektörünün pazarda büyük söz sahibi olduğu algoritmaların bir bütün halinde ele alınarak Turizm sektörüne doğrudan entegreli bir uyum içerisinde eş güdümlü çalışma prensibine sahip mekanizma şeklinde düşünülebilir.
 
Ticarete konu olan tüm ürünler için TSE tarafından standartlaştırılan bir imal ve belli kriterleri karşılaması zorunlu olan bir takım işlemlere tabi tutulur. Mobilya sektörü ve Turizm sektörü Türkiyenin en büyük sektörlerini karşılayan iki dev sektör olarak ele alındığında titizlik ve kalite odaklı bir ürün -  hizmet ilişkisi söz konusudur. Turizm sektörünün bir hizmet sektörü, Mobilya sektörünün ise üretim sektörü olarak ele alır ve birbirinden tamamen farklı yapılardaki iki ayrı sektör olduğunu düşünürsek bu iki sektör arasındaki bağ açısından yeri ayrı bir önem kazanıyor.
 
Mobilya, Standart Uluslararası Ticari Sınıflandırmaya (SITC) göre sınıflandırılmıştır. Bugün Türk Mobilya sektöründe Türk üreticiler Dünya’nın dört bir yanındaki lüks oteller için mobilyalar üretmeye başlamıştır. Bu arada Dünya’nın en büyük mobilya alan ve AVM’sinin İnegöl’de olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dış hacminin gelişmesinde önemli bir role sahip olan Türk Mobilyası yalnızca ülke genelindeki oteller için değil, dünyada 1. Sınıf hizmet anlayışını benimsemiş turizm ve otelciliğin tercihi olmaya başlamıştır. 
 
Otel ve Mobilya İlişkisi
 
Günümüzde 1. Dünya ülkeleri başta olmak üzere Turizm sektörü, ülkelerin dış hacimlerine önemli katkıda bulunan dünyanın en büyük sektörlerinden biridir. Hal böyle iken otellere ülkelerini yabancı turistlere karşı temsil etmek açısından önemli bir misyon yüklenmiş anlamına geliyor. Otel sektörü bir hizmet sektörüdür dolayısıyla: hizmet tekrarlanamaz, stoklanamaz ve daha sonra kullanılamaz, zaman mekân ziyaretçiler için çok önemlidir, ilk intiba ve müşteri memnuniyeti en büyük reklam araçlıdır. İşte bu yüzden Otellerde Mobilya Tasarımı işletmenin yanı sıra bulunduğu ülkenin de vitrini diyebiliriz. Bir ziyaretçinin giriş yaptığı otelde odaklanacağı ilk yer muhtemelen Otel Lobisi ve Otel resepsiyonudur. Her iki ürün de birer mobilyadır. Otel lobisinin tasarımı bugün eski ve geleneksel yapısından arındırılmış. Eski bir model olarak tasarlansa dahi estetik unsurlar göz önünde bulundurularak konumlandırılmaktadır. Otel lobisi veya resepsiyonunda kullanılan mobilyalar: Sehpa, yemek salonu, koltuk takımları, sandalyeler gibi ürünler iç mekânın konseptine uygun bir tasarım ile yapılmalı doğru montaj ile bir uyum içerisinde olması çok önemlidir. Otel sektörü için mobilyaların bu kadar önemli olması bu iş ile eş zamanlı olarak mobilya tasarımın da önemine dikkat çekilmektedir. Mobilyayı yaptırmaya karar verdiğiniz uygulama, proje ve iç mimar alanının ölçüleri alındıktan sonra istenilen ölçülere göre üretim alanından tek seferde üretilerek sorunsuz montaj yapılır. Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda otel işletmeleriniz için seçeneğiniz tasarım da çok önemli bir unsurdur. İstenilen ruhu mimari yapı uygulamasına dökmek tasarım ile doğrudan ilişkilidir. 
 
Otel Mobilyasında Nelere Dikkat Edilmeli? Sorusuna kısaca cevap vermek gerekir ise otellerin dekorasyon planları göz önünde bulundurulacak şekilde ölçü almanız önem arz ediyor. Mobilyalar farklı tasarımlardan oluşabilir. Demonte olarak gönderilmelerinin sebebi hasar görmesini engellemektir. Bu yüzden Otel Mobilya seçiminde ölçü alıp montaj yaptırma işlemi için istenilen ürünün hasar görmeden gelmesi önemli bir husustur.
 
Oteller İçin Doğru Mobilya Seçiminin Önemi
 
Günümüzün stresli iş hayatı, monoton ve yaşam şartlarının zorluğu gibi sebeplerle kimilerimiz senede bir gün bile tatil yapma fırsatını bulamıyor. Bulduğumuzda da bu tatilin tüm strestini atıp, dertlerimizden biraz olsun arınma isteği doğuyor. Bu yüzden otellerde konaklamak isteyen müşterilerin en konforlu işletmeleri tercih etmeleri su götürmez bir gerçek iken, işletmeler için bunu başarmanın yolu da otel için tercih edeceğiniz mobilyalardan geçiyor. İşte bu yüzden işletme sahipleri en otelleri için en doğru mobilya seçeneğini tercih etmeleri gerekiyor. 
Otel için üretilecek mobilyalar, gündelik yaşantılarımızda kullandığımız mobilyalardan farklılık göstermesi zaruri bir ihtiyaçtır. Zira ziyaretçilerin ilgisini çekecek, estetik görünümüyle otellerin kurumsal kimliklerini yansıtabilecek, lüks, konforlu ve rahat mobilyaların seçilmesi işlemine önem verilmelidir. Ayrıca otelde kalacak misafirlerin kendilerini evlerinde hissetmeleri de çok önemlidir. Bu yüzden konaklama yapacak kişilerin kaldığı otelde eşyalarını sorunsuz bir şekilde kaldırabilecek genişlikte dolaplar bulundurması gerekir. Oteller için tercih edilen mobilyaların lüks ve kaliteli olmalı, bunun yanı sıra ve doğru üreticiler tarafından üretilmelidir. Otellerde kullanılan mobilyalar her nerede kullanılırsa kullanılsın estetik görünümlü ve kaliteli olmaları önem arz ediyor. 
 
Otel Mobilyalarında Tasarım
 
Seçeceğiniz özel tasarım ile otel konseptinize yön verebilirsiniz. Farklı tasarımları bünyesinde barındıran oteller bugün lüks tasarım görüntüleriyle birbirleri ile adeta agresif bir rekabet içerisindeler. Her zaman bir adım önde olmanın gerektiğini bilen oteller bu aşamada devreye bir takım gizli silahların kullanılması gerektiğini biliyor. Estetik, can alıcı bir tasarım sizi diğer işletmelerden bir adım öne çıkarabilir. 
 
Kimi butik otellerin mimari ve mobilya tasarımı uyumu ile kişileri dinlendirdiği ve içerisindeki renk uyumu bütünüyle ziyaretçilerine psikolojik rahatlama sunduğu için tercih sebebi olduğu biliniyor. Belli başlı konsepte sahip oteller için yine bu kriterlere uygun tasarımlara sahip mobilyaların tercih edilmesi gerekiyor. Eskitilmiş bir yapıya sahip görünüme kavuşmak isteyen bir butik otele Retro tasarımlı bir mobilya seçeneğinin sunulması gibi. Retro Otel Mobilyası Fiyatı için firma ile irtibata geçebilirsiniz.
 
Fakat küçük odalar için Tasarım yapmak biraz güç olabilir. Dar odalar için yanabilir bir alanı daha da daraltmak ziyaretçilere rahatsızlık ve daralma duygusu yaşatmamaları için bu tip odalar için tercih edilecek tasarımlar için alınacak montaj ölçülerinde bu kriterler göz önünde bulundurulmalı, gerekirse mobilya seçimlerinde açık renkler kullanılmalıdır. Yine bu sebeple ölçü alındıktan sonra yapılacak montaj işlemi önem kazanmaktadır.
 
 
Otel Lobi Mobilyaları
 
Bugün Mobilya sektöründe Otel Mobilyaları için işletmelerin stillerine prestij kazandıracak, kurumsal kimliklerini en iyi şekilde yansıtacak tasarımlar geliştiriliyor. Otel lobi mobilyaları otellerin giriş alanlarında, ziyaretçilerinin dinlenip, istirahat edebildikleri konforlu ve lüks görünümleriyle estetik yapıya sahip mobilyalar olarak tasarlanıyor. Otel lobilerinde ziyaretçilerin, sosyalleşip rahat zamanlar geçirmeleri için rahat lobi mobilyaları tercih edilmelidir. Kurumsal otel firmalarının istedikleri, malzemeleri seçildikten sonra istenilen kalite, ölçü şeklinde üretim alanından bir seferde imal edilerek montajı yapılır. Doğru ürün, doğru hizmet ile ziyaretçilerinizin en iyi şekilde ağırlanacağı mekanlar tasarlanır. 
 
Lüks Mobilyalar
 
Daha geniş oteller bünyesi 5 yıldız ve üzeri için tasarlanmış otellerin kendi kimliklerini yansıtmaları açısından iç ve dış mekanlarda barındırdığı mobilyalar da kurumsallık değerlerini taşır. Bu tip otellerde sauna, spa, küvet gibi etmenleri de barındırıyor. Bu tarz otellerin yatak odaları ve banyo takımları seçilen mobilyalar ile bütünlük oluşturulabiliyor. Ölçüleri alınarak montajlanacak olan odaların metrekare büyüklüklerine göre mobilyalar değişiklik gösteriyor. Büyük odalar için tercih edilecek olan mobilya avangarede tercihi ile kral daire konumuna dönüştürülebiliyor. Bu lüks mobilyalar ile gerçekleştirilen bu tasarım ziyaretçilerin estetik algısına yeni bir bakış açısı getiriyor. 
 
Bu aşamada istenilen ölçülerde üretilen yatak boyutu talep edilen şekle göre değişiklik gösterebilir. Büyük yatak tasarımları konforun ön planda olması göz önünde bulundurularak üretilen mobilyalardır. Aynı ergonamik tasarımlar yatak seçiminde olduğu gibi koltuklarda da uygulanabiliyor. Yatak ve koltuk seçimleri istenilen ölçülerde müşterilerin talebi doğrultusunda istenilen malzeme seçimine göre tek seferde üretilerek montajı yapılır. Oda içerisinde eklenen ufak detaylar ile iç ortamı bir ev ortamı sıcaklığına dönüştürmek yine tasarım ile ilgili bir unsurdur. 
 

  Otel Mobilyası Üretim

Malzeme

 

Otel mobilyası için kullanılan ahşap ve metal ürünler diğer alanda yapılan çalışmalardan farksızdır. Daha çok otel yıldız sayısına ve bütçesine bağlı olarak işler yapılmaktadır. Yapay ahşap ve doğal ahşap olmak üzere ikiye ayrılır;

1-Doğal Ahşap

Ülkemizde ve yurtdışından ithal olarak elde edilen ağaçların işlenmesi suretiyle üretimi yapılır.Meşe,köknar,ceviz,teek bunlara örnek verilebilir.Mukavemet ve görsel açıdan çok iyi olan bu malzeme bütçe olarak diğerlerine nazaran daha yüksektir.Zaman ve iş sonucunu karşılaştırmak gerekirse kendi kendini amorti eden bir yapıya sahiptir .İşlenmesi yönüyle her mobilyaya uyumlu haldedir.Üretim yaparken hare damar takibi çok önemlidir.Aksi takdirde doğal ahşap görünümünü yitirir.Hem yapay hem de doğal malzeme olarak doğal ahşap kaplama ince yaprak biçiminde kesilmiş malzemenin yapay malzemeye (Mdf-Sunta-Contra)yapıştırılması suretiyle üretimi yapılır.Otel müşterilerini daha doğal ve görsel açıdan tatmin etmekle beraber söz konusu otel daha ilgi çekici hale gelecektir.

 

2-Yapay Ahşap

Mdf ve MDF LAM;

-MDF karışık ahşap tozlarının özel bir birleştirici ile bir bütün haline getirildikten sonra ham olarak elde edilen malzemeye verilen addır.Genellikle işlendikten sonra Lake veya akrilik boya ile montaja hazır hale getirilir.CNC router cihazı ham mdf üzerinde çalışarak desen,kemer,cumba gibi özel şekiller yapar.Zımpara işleminin ardından astar atılarak homojen yüzey oluşturulur.Bariyer görevi gören astardan sonra boya atılarak iş bitirilir.

-MDF Lam bu malzeme toz karışımından elde edilen plakalar üzerine ahşap veya renk kodu ile hazırlanmış makine baskısı ile elde edilir.Görsel açıdan doğal ahşaba çok yakın olmakla beraber en çok 18 mm olarak üretilir.Bunun sebebi menteşe kulp gibi aksesuarları 18 mm plakalara uyarlı şekilde üretilmesidir.Aksi takdirde üretimde zorluklar oluşmaktadır.Bu tür malzemeler boya gerektirmez.Lakin işin üretiminde dik açılar kullanılarak işlenirse eğer mecbur olarak baskı olmayan 18 mm kenarlar bantlanarak yapılır. Bant kullanılmaması için 45 derecelik açılarla kesimi yapılıp birleştirilirse eğer bir bütün mobilya elde edilebilir.

 

 

Sunta ve Sunta LAM

Sunta malzemeyi mdf ile karşılaştıracak olursak mdf malzemesinde bulunan toz burada kendisini parçacık haline bırakır.Cnc router burada verimli çalışamaz parçacıkların büyük taneli olması sebebiyle pütürlü yüzey oluşur.Genellikle dolap gibi dik açılara sahip ürünlerde sunta kullanılır.

Sunta Lam malzeme yine aynı şekilde üzerine baskı yapılması ile elde edilen suni bir üründür.Genellikle vestiyer,dolap ve mutfak dolabı gibi alanlarda tercih edilir.Ucuz bir malzemedir.Suya karşı mukavemeti düşüktür. Zamanla ahşap dönme ivmesi yüksektir.1.sınıf 2.sınıf gibi kalie sıralamasına sahiptir.MDF ile arasındaki en büyük fark CNC işlemesi yok denecek kadar azdır.Mukavemeti mdf malzemeye oranla çok düşüktür.

 

Contraplak

Bu malzeme doğal ahşabın ters eksenler yoluyla üst üste birleştirilmesi ile elde edilir.Dönme riskini karşı bütün malzemeler arasında en mukavemeti yüksek malzemedir.Üzerine lake,akrilik boya veya kaplama uygulanabilir.Sağlamlık açısından çok iyi olduğu için zerafet ve sağlamlık gerektiren her yerde kullanılabilir.Cnc routerde işlem görebilir.

 

Projelendirme

Otel içi genel konsept anlayışı onaylandıktan sonra önce mekanın ölçüleri alınıyor.Daha sonra yatak,dolap ve masa gibi elemanlar planda yerleştiriliyor.İşlev yönüyle proje oturduktan sonra konsepti bütün elemanlara uyguluyoruz.İşlev,uygunluk ve tasarım terimleriyle harmanlanan projeler son olarak müşterilerimize gösterildikten ve onay alındıktan sonra imalata başlanıyor.Kesim listesine kadar detaylandırılan planlar üretim içerisinde birer adet numune olacak şekilde hazırlanıyor.Otellerde genelikle ilk aşamada numune oda kuruyoruz.Müşteri memnuniyeti açısından onlarından kaygılarını anlayarak son aşamaya getirilen proje tek seferde üretilerek montaja hazır duruma getiriliyor.

 

Uygulama

Üretimi biten mobilyalar parçalar halinde paketlendikten sonra montaj edilecek yerleşkeye gönderiliyor.Montaj için belirlenmiş tip odalar ve parça kodları sayesinde her parça birleştirilmek üzere kendi alanına yolculuk yapmış oluyor.Yerinde kurulum sayesinde zahmetsiz ve hasarsız biten mobilyalar sebebiyle bir çok problemi aşmış oluyoruz.

 

 

 

Tasarım

Otel mobilyası için otelin kültürü ve genel müşteri potansiyeline göre uygun konsept bulunurak çizgi ve renk konusu en gerçekçi vaziyette işlenmek suretiyle uygulanır.Autocad ve 3ds Max Programları ile konsept işleyişi görselleştirilerek müşteriye sunulur.Nou İç mimarlık olarak ahşap üzerindeki bilgimizi ve hayal gücümüzü sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.