Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

Uygulama alanlarımız nelerdir?

Üniversitelerin iç mimarlık bölümünden mezun olarak başlayan iç mimarlık serüveni, sosyal yaşam alanlarımızın doku ve renk tasarımlarına atılan imzalar ile devam eder. Örnek vermek gerekirse bir binanın dış tasarım ve dekor düzenlemesinde beraber çalışan mimar ve mühendisler, iç dekor tasarımında iç mimarlar ile iş bölümüne geçerler.
Üniversitelerin iç mimarlık bölümünden mezun olarak başlayan iç mimarlık serüveni, sosyal yaşam alanlarımızın doku ve renk tasarımlarına atılan imzalar ile devam eder. Örnek vermek gerekirse bir binanın dış tasarım ve dekor düzenlemesinde beraber çalışan mimar ve mühendisler, iç dekor tasarımında iç mimarlar ile iş bölümüne geçerler. Şöyle izah etmek gerekirse, şöminenin ne tür taşla örüleceği ve nasıl bir hacimde olacağını yapan mimar, dekor tasarımını ve küçük dizayn işlemlerini iç mimara bırakır. Bir cafe inşaat çalışması sonrasında, cafenin cihaz ve makine kurulumunu yapan mühendis, bu cihazların yerleşimini ve dekordaki dizilişini iç mimara bırakır. Bu iş birlikteliğini teknik zorunluluklar oluştursa da; mesleki iş bölümü sayesinde kısa sürede cafe işletmeye hazır hale gelmiş olur.
 
Uygulama alanları nelerdir? Diye düşünüldüğünde cafe’ye ek olarak, otel içi mimarlık çalışmaları da, eklenebilir. Şehir hayatının oluşturduğu yoğunluk sebebiyle, özellikle büyük metropollerde, otel, restaurant iç tasarımları, yoğunlukla istenen tasarım işleridir. Her gün yeni müşteri kitlesine hitap etmenin zorluğuyla hareket eden oteller, bu yüzden dekor ve iç tasarım konusunda her profile hitap edebilecek türde iç mekan tasarımları istemektedirler. Zorlu iç mimarlık hizmetinin sunulduğu otel içi tasarımları, yorucu proje çalışmaları sonucunda, marka fikrine sahip otellere vizyon kazandırmaktadır. İç mimarlığın bu sektörde önemli bir konuma sahip olmasının nedeni,  farklı seçenekleri görüp, uygulamaya koyarak, kurumun ticari duruşuna da dolaylı fayda sağlamalarıdır.
 
Faaliyet konusunun genişliği iç mimarlara, emlak sektöründen, inşaat firmalarına kadar konuyla alakası olan gruplarla çalışma imkanı sunar. Bu çalışma koşulları belirlenerek seçenek haline getirilir. Örnek olarak bir iç mimar yalnızca projelerde tasarımcı olarak yer alabileceği gibi, uygulama bölümünde de aktif olarak yer alabilir. Bunlar standardı olmayan, meslek gruplarının iş paylaşımı yaparak, gerçekleştirdikleri çalışma modelleridir. Kendi hizmet standardını belirleyerek, serbest hizmet sunabilen iç mimarların, inşaat mühendisliğine göre, uygulama alanları nelerdir?  Diye bir Kıyaslama yapılırsa; geniş bir yelpazede faaliyet gösterdikleri hemen göze çarpacaktır. Güncel teknik olanaklarında katkısıyla birbirinden etkileyici projelerin hayata geçirilmesini olağan hale getiren iç mimarlık, saygın meslek grupları içerisindeki konumunu başarı ile korumaktadır.